Haber

Deprem bölgelerinde yardım seferberliği sürüyor

Kocaeli, Düzce ve Bolu’da “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, depremzedelere her gün sıcak yemek vermenin yanı sıra yaraları sarmak için de çalışıyor.

Altyapı çalışmalarını yürüten belediye ekipleri ise Hatay’ın Defne ilçesinde çadırkent yapım çalışmalarına katkı sağlıyor.

Büyükşehir Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, güvenliği sağlamak için 2 metre yüksekliğinde, 1200 metre uzunluğunda çevre çiti üretiyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, depremden etkilenen çocuklar için 200 metrekarelik oyun alanının inşaatına da başladı.

Çeşitli oyun alanlarının yer alacağı park, depremden etkilenen çocuklar için terapi merkezi görevi görecek.

Öte yandan Kocaeli’nin Dilovası ilçesinden gelen 51’inci yardım TIR’ı bölgeye uğurlandı.

Veda töreninde konuşan Kaymakam Metin Kubilay, depremin ilk duyulduğu andan itibaren bölge için tüm imkanları seferber ettiklerini söyledi.

Bugüne kadar bölgeye 51’i tır olmak üzere 81 yardım aracı gönderdiklerini kaydeden Kubilay, “Dilovası Türkiye için tek yürek, gururluyuz. Halkımızın dayanışmasıyla sanayicilerimiz her türlü yardımı yapmaya devam ediyor. OSB’lerimizde depremzedelere yönelik imkanların artırılması. Bu yardımların devamlılığı çok değerli. Devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türk Kızılayı Dilovası Şube Başkanı Emre Sarıca da deprem sonrası çalışmalarını anlattı.

Düzce

Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hayırseverlerin desteğiyle kente getirilen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için “Sosyal Market” kuruldu.

Personel gıda, giyim, hijyen, bebek ve çocuk bakım malzemelerini paketleyerek depremzedelere teslim ediyor.

Gölyaka ilçesinde esnaf ve hayvan yetiştiricileri tarafından toplanan 100 çuval yem, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bölgeye teslim edildi.

Yığılca Halk Eğitim Merkezi’nde kurum çalışanları, usta öğreticiler ve kadın kursiyerler tarafından depremzedeler için 300 modül giysi üretildi. Kursiyerlerin ortasında topladıkları bağışlarla satın aldıkları polar, kışlık iç çamaşırları ve eşofmanlar da paketlenerek bölgeye ulaştırılmak üzere AFAD’a teslim edildi.

Bölünmüş

Bolu İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, depremzedeler için okulun atölyesinde 26 tuvalet ve banyo ile 50 soba üretti.

Sağlanan dezenfektanların da bulunduğu yardım malzemeleri öğretmenler tarafından tırlara yüklenerek bölgeye gönderildi.

esenlerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu