Ekonomi

Bakan Yumaklı, deprem bölgesine yapılan tarımsal destek ödemesini açıkladı.

Adıyaman’a gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’yı havalimanında Vali Osman Varol, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, milletvekilleri Resul Kurt, İshak Şan, Mustafa Alkayış ve Hüseyin Özhan ile yerel yöneticiler karşıladı. Önce Valiliği ziyaret eden Yumaklı, ardından İl Uyum Toplantısına katıldı. Burada kentle ilgili çalışmalar hakkında bilgi alan Yumaklı, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

”24 bin 314 adet küçükbaş hayvan dağıttık”

Yumaklı, deprem felaketinin ardından bölgede tarım ve hayvancılığı desteklemek için değerli adımlar atıldığını söyledi. “Bugüne kadar deprem bölgesine 8,8 milyar lira Tarımsal Destek ödedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlattığımız hayvan kayıplarını karşılama süreci devam ediyor. Hayatını kaybedenlere küçükbaş hayvan dağıtımını bitiriyoruz. Bu hafta deprem bölgesindeki hayvanlara şimdiye kadar 24 bin 314 küçükbaş hayvan dağıttık.Toplamda 43 bin 573 küçükbaş keçi dağıtılacak. 11 ilde toplam 5.804 adet büyükbaş hayvanın dağıtımına başlıyoruz. Ay sonuna kadar kümes ve kovan dağıtımlarımız da tamamlanmış olacak.”dedi.

”ADIYAMAN’DA 2 YENİ BAL ORMANI KURULACAK”

Adıyaman’a 2 yeni bal ormanı kuracaklarını anlatan Yumaklı, şunları kaydetti: “TMO bugüne kadar 11 ilden toplam 1,5 milyon ton eser satın aldı. Karşılığında 12,1 milyar lira eser ödeyeceğiz. Adıyaman’ın Sincik ve Gerger ilçelerinde 2 yeni bal ormanı kuruyoruz. Yüzde 55’i yarıya indirdik. Tütün satışlarında ÖTV oranı Depremden dolayı sürecin uygulanması gecikti.Süreci hızlandırıp hayata geçireceğiz.Böylece tütün üreticileri ürünlerini firmalara göre daha avantajlı bir şekilde pazarlama imkanına sahip olacaklar. 11 ilimizde kırsal kalkınma yatırımları bazında da pozitif ayrımcılık yapıyoruz, “Tüm projeleri hibe kapsamına aldık. Kırsal kalkınma vakıfları kapsamında 223 proje için Adıyaman’a 21,3 milyon lira hibe verdik. Şimdi bu projeler için ilave 38 milyon TL ayırıyoruz.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu