Haber

İrlanda’da Leo Varadkar ikinci kez başbakan oldu

İrlanda’da Başbakan Michael Martin, koalisyon hükümetinin 2020 seçimlerinin ardından yaptığı anlaşma gereği görevlerini eski Başbakan Leo Varadkar’a devretti.

İrlanda’da parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamanın ardından Leo Varadkar ikinci kez başbakan olarak atandı.

Bugün istifasını İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins’e sunan Martin, ülkesine başbakan olarak hizmet etmenin “onur” olduğunu söyledi.

İrlandalı bir anne ile Hintli bir babanın oğlu olan 43 yaşındaki Leo Varadkar, 2017-2020 yıllarında İrlanda başbakanı olarak görev yaptı ve ülkenin en genç başbakanı oldu.

Koalisyon 2020’de kuruldu.

Sol görüşlü milliyetçi Sinn Fein Partisi’nin 2020 seçimlerinde lider parti olarak çıkması, 1920’lerdeki iç savaş sonrasında kurulan ve o zamandan beri ülke siyasetinde etkili olan rakip Fine Gael ve Fianna Fail partilerini iktidara getirdi. bir koalisyon oluşturmak için. Uzun müzakerelerden sonra Yeşiller Partisi’nin de katıldığı bir koalisyon kuruldu.

Michael Martin, 2020 seçimlerinin ardından partisi Fianna Fail ile Varadkar’ın partisi Fine Gael arasında imzalanan koalisyon anlaşmasının ardından başbakan oldu.

Koalisyon anlaşmasıyla 5 yıllık hükümet döneminin ilk yarısında Martin’in Başbakan, Varadkar’ın da Başbakan Yardımcısı olarak atanmasına karar verildi. Anlaşma, iki siyasetçinin görev süresinin geri kalanında pozisyonlarını değiştirmesini şart koşuyordu.

İrlanda’da hükümet, konut krizi, artan elektrik fiyatları ve ulusal sağlık sistemindeki kesintilerin yanı sıra Brexit sonrası Birleşik Krallık ile ilişkilerin düzenlenmesi gibi sorunlarla karşı karşıya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu