Haber

MHP ile HEDEP arasındaki küfür krizi: Çözüm aranıyor

ANKARA – MHP Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın geçen hafta mikrofonunun kapalı olduğunu düşünerek HEDEP milletvekillerine küfretmesiyle başlayan tartışma devam ediyor. Genel Kurul’da Adan’ı protesto eden HEDEP milletvekilleri, Adan’ın istifasını ve TBMM Başkanlığı’nın tavır alarak Adan’a yaptırım uygulamasını talep etti. CHP’li milletvekilleri HEDEP milletvekillerine destek verirken GÜZEL Partisi de TBMM’nin mutlaka tavır alması gerektiğini söyledi.

MHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Levent Bülbül, tutanaklarda küfür ifadesinin yer almadığını belirterek, Adan’ın herhangi bir kişi veya partiyi hedef almadığını savundu.

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, HEDEP milletvekillerinin itirazlarına rağmen bir tutum açıklamadı ve oturum sonrasında küme milletvekilleriyle birlikte durumu değerlendireceğini söyledi. Ancak konuyla ilgili herhangi bir gelişme kamuoyuna açıklanmadı.

Genel Kurul’da tartışmalar devam ederken, parti grupları arasında krizin çözümüne yönelik görüşmeler yapıldı. Edinilen bilgiye göre Adan, MHP Kümelenmesi yönetimi aracılığıyla HEDEP yönetimine mesaj gönderdi. Adan’ın HEDEP’i veya HEDEP’ten herhangi bir milletvekilini hedef almadığını savunan MHP yöneticileri, Adan’ın küfür ettiği videonun ortaya çıkmasıyla şaşırdıklarını belirtti. MHP Kümesi yöneticileri de soruna nasıl çözüm bulabilecekleri konusunda HEDEP yönetiminin görüşlerini sordu.

HEDEP Kümesi yönetiminden isimler, HEDEP’in amacının olmadığını belirten ve Adan’ın doğru niyet beyanını içeren bir açıklama yapılması durumunda bu açıklamanın değerlendirilebileceğini söyledi.

BOZDAĞ: ADAN’I AÇIKLAMAYA DAVET ETMİYORUM

Bu hafta TBMM’yi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ yönetiyor. HEDEP küme yönetimi de Bozdağ’ın talepleri doğrultusunda harekete geçmesini istiyor. Bozdağ ise Celal Adan ile kendisinin eşit olduğunu, aralarında hiyerarşi olmadığını bu nedenle onları açıklamaya davet edemeyeceğini söylüyor. Bozdağ, Genel Kurul’a gelmesi halinde Adan’a söz hakkı verebileceğini söylüyor.

MHP: NEDEN ÖZÜR DİLEYELİM?

MHP Kümesi’nin açıklama yapması veya özür dilemesi yönündeki öneri AK Parti Kümesi tarafından da MHP’ye iletildi. Ancak MHP Kümesi yöneticileri genel kurulda kimseyi hedef almadıkları için özür dilenecek bir durum olmadığını savundu.

MHP Kümesi yöneticilerinin ya da Adan’ın önümüzdeki günlerde Meclis kürsüsünden bir açıklama yapması mümkün görünüyor. HEDEP yöneticileri de tatmin edici bir açıklama gelene kadar protestolarına devam edeceklerini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu