Haber

Sıfır vaka politikasından vazgeçen Çin’deki krematoryumlardan gelen görüntü kanı dondurdu.

2019 yılında Wuhan’da ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra küresel bir salgın haline gelen ve 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Salgının başından beri “Sıfır Covid-19” politikasını izleyen Çin’de ekonominin büyük bir aksama yaşamasının ardından bu uygulamanın kaldırılmasıyla ülke genelinde vaka ve ölüm sayıları hızla arttı.

DURUMUN DURUMUNU ORTAYA ÇIKAN GÖRÜNTÜLER

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videolarda Çinli yetkililerin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cenazelerine yer bulamadıkları görülürken, Chongqing’deki bir krematoryumda çekilen görüntüler durumun vahametini gözler önüne serdi.

GÜNDE 30 KİŞİ YAKILIYOR

31 milyondan fazla kişinin yaşadığı Chongqing şehrinde çekilen görüntülerde, her yerde ceset torbalarında bekleyen cesetler görülüyor. Ülkenin güneyindeki Guangzhou’da yetkililer, günde 30 kişinin Kovid-19’dan yanarak hayatını kaybettiğini bildirdi.

Cenaze araçları krematoryum önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

“NAAS’I MORG’DA TUTACAK YERİMİZ YOK”

Çin’den yapılan açıklamada, koronavirüs olaylarının takibinin yapılamadığı, ölü ve olay sayılarının arttığı belirtilirken, Fransızlar Haberler Ajans AFP, son 3 yıldır uygulanan kapatma, toplu test ve karantina uygulamalarının ardından vakaların zirveye ulaştığını bildirdi. AFP’nin haberinde ayrıca krematoryumda cesetlerin konulacağı yer olmadığı belirtildi. AFP’ye konuşan bir yetkili, “Çok meşgulüz ve morgda cesetleri tutacak yerimiz yok. Bu ölümlerin Kovid-19 ile ilgili olup olmadığından emin değilim. Son günlerde ceset sayısı eskisinden çok daha fazla.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu