Haber

65 varil kimyasal maddeyi boş araziye bırakan 4 kişi serbest bırakıldı

KONYA’da boş araziye 65 adet 1 tonluk varil sodyum sülfat, amonyum hidroksit, çeşitli atık yağ ve petrol ürünleri bırakan Cemil A. (51), İbrahim M. (31), Hamza Ö.. (62) ve Mustafa Ö. (49) serbest bırakıldı.

21 Ocak akşamı Selçuklu ilçesine bağlı Dokuz Mahallesi’ndeki boş bir yerde çevredekiler varillerin içinde kimyasal element buldu. İhbarla bölgeye polis ve AFAD ekipleri sevk edildi. AFAD gruplarına göre yapılan incelemede 1 tonluk 65 adet varildeki kimyasal maddelerin sodyum sülfat, amonyum hidroksit, çeşitli atık yağ ve petrol kalıntıları olduğu belirlendi. Selçuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü Arıza Tedbir ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, zanlıları yakalamak için çalışma başlattı.

74 KAMERA KAYDI İNCELENDİ. Çevredeki 74 güvenlik kamerası görüntüsünü inceleyen polis, kimyasal elementlerin 2 farklı TIR’a bırakıldığını, plakadan yola çıkarak sürücüler İbrahim M. ve Cemil A’ya ulaştığını belirledi. kimyasal maddeler ise Hamza Ö.’nün kayıtsız iş yerinden alındı. 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde ise Mustafa Ö. forkliftle yükledi. 2 sürücü ve 4 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, haklarındaki soruşturma sürüyor. 73 MİLYON LİRA UYGULANACAK. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da Çevre Kanunu kapsamında sürücüler brahim M. ve Cemil A. ile forklift sürücüsü Mustafa Ö.’ye saygı duruşunda bulundu. İş yeri sahibine 12 milyon 218 bin lira olmak üzere yaklaşık 73 milyon lira, işyeri sahibine ise 36 milyon lira idari para cezası verilecek.

Öte yandan dün toprağa bırakılan kimyasal atıklar; Çevre kamyonlara yüklenerek Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinin gözetiminde lisanslı bertaraf tesisine gönderildi.

haber-koprubasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu